March 23, 2013 | Vol. 94, No. 69

Devils start track-and-field season indoors

SUPERIOR, Wis. — The outdoor track-and-field season may be a long ways off with towering snowbanks everywhere, but Ironwood started the season indoors Friday at the Simpson Invitational at the University of Wisconsin-Superior.

Jason Juno/Daily Globe
Ironwood’s Pat Heffner, center, starts the 3,200-meter relay Friday at the Simpson Indoor Invitational at the University of Wisconsin-Superior.

The Red Devil girls were seventh and the boys eighth. Ashland won the boys event, Superior the girls.

Jessica Gering finished second in the 1,600-meter run to lead the Ironwood girls. She led nearly the entire race until a last-lap surge by Superior’s Leah Holms.

Cole Stevens led the Ironwood boys with a runner-up finish in the pole vault. His 11-6 was six inches off the winning vault by Colton Sorensen of Unity.

Simpson Invitational results

First-place results plus Ironwood results

Boys

Team: 1. Ashland 151.3, 2. Superior 121, 3. Northwestern 85, 4. Unity 71.3, 5. Hayward 54, 6. Esko 42.3, 7. Drummond 33, 8. Ironwood 24.

3,200 relay: 1. Northwestern 9:14.82, 7. Ironwood (Pat Heffner, Jerad Hinds, Ryan Sobolewski, Dalton Brisette) 10:26.43.

55 hurdles: 1. Anthony Litersky, Ashland, 8.21, 17. Riley Jarocki, 15.87.

55 dash: 1. Cody Kontny, Ashland, 6.98, 11. Brad Torni, 7.43, 20. Jackson Sturkol, 10.07.

1,600 run: 1. Bryce Miller, Ashland, 4:26.12, 4. Jared Joki, 5:04.72, 8. Tim Lorenson, 5:23.15, 17. Ryan Sobolewski, 6:28.94.

800 relay: 1. Ashland 1:39.55, 8. Ironwood (Cole Stevens, James Giannunzio, Jordan Giannunzio, Brad Torni) 1:53.75, 9. Ironwood (Tyler Saari, Logan Jacisin, Riley Jarocki, Zach Combs) 1:53.90.

400 dash: 1. Riley Mudek, Esko, 54.60, 15. Dylan Neill, 1:05.92, 16. Jordan Luoma, 1:06.16, 18. Desmond Sackmann, 1:09.81.

800 run: 1. Bryce Miller, Ashland, 2:03.88, 7. Colin Clausen, 2:20.35, 9. Pat Heffner, 2:22.66, 11. Dalton Brisette, 2:28.54.

200 dash: 1. Cory Kontny, Ashland, 24.50, 11. Jordan Luoma, 27.94, 12. James Giannunzio, 28.10, 13. Tyler Saari 28.20.

3,200 run: 1. Chris Carry, Superior, 10:40.16, 11. Tim Lorenson, 12:12.04, 14. Dan Freeman, 12:39.49, 15. Jerad Hinds, 12:50.62.

Shot put: 1. Oliver Raboin, Unity, 46-1, 18. Dylan Neill, 28-3.5, 19, Adam Magdziak, 25-5.

High jump: 1. Tyler Hunt, Ashland, 5-8, 8. Pat Heffner, 5-0.

Pole vault: 1. Colton Sorensen, Unity, 12-0, 2. Cole Stevens, 11-6, 5. Colin Clausen, 8-0.

Long jump: 1. Mitch Graskey, Northwestern, 19-5, 14. Brad Torni, 16-7.75, 21. Jordan Giannunzio, 12-10.5.

Triple jump: 1. Anthony LItersky, Ashland, 39-6.5, 12. James Giannunzio, 26-10.

Girls

Team: 1. Superior 163, 2. Northwestern 110, 3. Unity 90.5, 4. Hayward 76, 5. Ashland 45, 6. Drummond 36.5, 7. Ironwood 32.5, 8. Esko 23.5.

3,200 relay: 1. Northwestern 10:34.48, 4. Ironwood (Hannah Palmeter, Jessica Gering, Neva Bentley, Katie Piispanen) 11:21.79.

55 dash: 1. Morgan Johnson, Hayward, 7.69, 6. Rachel Hudacek, 8.33, 20. Rebecca Kapelka, 10.45, 21. Lubiana Alfriti, 11.70.

1,600 run: 1. Leah Holms, Superior, 5:44.30, 2. Jessica Gering, 5:48.04, 6. Katie Piispanen, 6:44.88.

400 dash: 1. Natalie Kintop, Superior, 1:05.46, 6. Christy Moore, 1:13.19.

200 dash: 1. Morgan Johnson, Hayward, 27.69, 12. Christy Moore, 32.71.

3,200 run: 1. Carmen Ormston, 13:42.92, 4. Neva Bentley, 14:57.98.

Shot put: 1. Emily Gross, Unity, 37-6.5, 11. Mandie Kytola, 23-10, 12. Ellen Hagstrom, 23-4, 14. Miranda Kokely, 23-3.

High jump: 1. Raelin Sorensen, Unity, 4-10, 3. Rachel Hudacek, 4-6.

Pole vault: 1. Mariah Nelson, Northwestern, 9-0, 7. Neva Bentley, 5-0.

Long jump: 1. Morgan Johnson, Hayward, 17-.5, 15. Sarah Johnson, 4-7.5.