The Daily Globe - Serving Gogebic, Iron and Ontonagon Counties

Hurley boys, Ironwood girls second at Ashland

 

Jason Juno/Daily Globe

Ironwood's Brea Barto, right, races an Ashland runner in the 800-meter relay Monday at Ashland's Welker Invitational.

ASHLAND, Wis. - The Hurley boys were a close second and the Ironwood girls were runner-up as Ashland swept its home track-and-field invite, the Welker, Monday.

A chilly day with a strong wind off Lake Superior only got colder when it clouded up later in the meet.

The Midgets finished just eight points behind Ashland, 138-130. Ironwood was fourth with Mercer seventh.

Hurley's Isaac DeCarlo won the 100 and 200 dashes and he was first in the long jump. Teammate Kris Bluse was first in the 110 hurdles and Hurley's Luke Marczak won the 300 hurdles. Ironwood's Elliot Gudgeon was first in the 400 dash.

It was Walker Miller of Ashland's turn in the 3,200 run. After Ironwood's Nick Niemi beat Walker and Maury Miller in that event at the Kraemer Invitational in Ironwood last week, Walker Miller passed Niemi in his home meet and went on to win by 3.47 seconds. Maury didn't run the event.

Mercer's Tyler Bianga won the shot put with a put of 47 feet.

The Ashland girls won in a landslide with the Devils second, Hurley third and Mercer fourth.

Hurley's Aiyana Nickel won three events, the 100 hurdles, long jump and triple jump.

Ironwood's Vanessa Nasi beat Ashland's Aneesa Tucker in the 100 and 200 dashes.

Mercer's Sydney Thompson dominated in the shot put and discus, winning the shot put with a mark of 43 feet, ½ inch and taking the discus at 128-10.

Hurley's Mahra Wick won the 300 hurdles.

Girls

Team: 1. Ashland 179, 2. Ironwood 95, 3. Hurley 71, 4. Mercer 64, 5. South Shore-Washburn 53, 6. Northwestern 29, 7. Drummond 1.

100 dash: 1. Vanessa Nasi, Ironwood, 13.80; 3. Aiyana Nickel, Hurley, 13.93; 5. Sami Leoni, Hurley, 14.43.

200 dash: 1. Vanessa Nasi, Ironwood, 28.47; 3. Caitlin Mylly, Ironwood, 29.65; 5. Sami Leoni, Hurley, 30.38.

400 dash: 1. Aneesa Tucker, Ashland, 1:04.62; 4. Sam Bratu, Ironwood, 1:12.46; 5. Taylor Makinen, Ironwood, 1:15.66.

800 run: 1. Amy Wallis, Ashland, 2:34.28; 4. Signe Buerger, Hurley, 2:43.18; 5. Emily Carey, Ironwood, 2:51.27.

1,600 run: 1. Amy Wallis, Ashland, 5:54.20; 4. Signe Buerger, Hurley, 6:06.19; 5. Emily Carey, Ironwood, 6:09.01; 6. Corissa Mattson, Ironwood, 6:27.52.

3,200 run: 1. Emma Ostrenga, SS-W, 13:19.02; 2. Corissa Mattson, Ironwood, 13:41.98.

100 hurdles: 1. Aiyana Nickel, Hurley, 17.66; 2. Mahra Wick, Hurley, 18.56; 3. Brea Barto, Ironwood, 19.57; 6. Kaylee Miskovich, Ironwood, 21.27.

300 hurdles: 1. Mahra Wick, Hurley, 54.26; 3. Kaylee Miskovich, Ironwood, 56.24.

400 relay: 1. Ironwood 57.68, 3. Mercer 1:01.30, 5. Hurley 1:05.29.

800 relay: 1. Ironwood 2:00.00, 4. Mercer 2:08.53, 6. Hurley 2:18.79.

1,600 relay: 1. Ashland 4:52.32.

3,200 relay: SS-W 13:48.52.

High jump: 1. Aneesa Tucker, Ashland, 4-8; 2. Rebecca Spagnuolo, Mercer, 4-6; 3. Maggie Meyer, Ironwood, 4-4; 4. Maddie Clausen, Ironwood, 4-4.

Pole vault: 1. Bailey Nuutinen, Ashland, 7-3.

Long jump: 1. Aiyana Nickel, Hurley, 15-7; 4. Vanessa Nasi, Ironwod, 13-11; 5. Brea Barto, Ironwood, 13-3; 6. Caitlin Mylly, Ironwood, 13-2.

Triple jump: 1. Aiyana Nickel, Hurley, 32-7; 2. Rebecca Spagnuolo, Mercer, 29-10.25.

Shot put: 1. Sydney Thompson, Mercer, 43-.5; 2. Bailey Thompson, Mercer, 31-1.75; 3. Billie Botes, Mercer, 29-2; 5. Mahra Wick, Hurley, 28-2.

Discus: 1. Sydney Thompson, Mercer, 128-10; 4. Bailey Thompson, Mercer, 82-9.

Boys

Team: 1. Ashland 138, 2. Hurley 130, 3. South Shore-Washburn 119, 4. Ironwood 79, 5. Northwestern 31, 6. Drummond 29, 7. Mercer 16.

100 dash: 1. Isaac DeCarlo, Hurley, 11.52; 2. Dakota Haanen, Hurley, 12.31; 6. Nik Merritt, Ironwood, 12.55.

200 dash: 1. Isaac DeCarlo, Hurley, 24.24; 3. Dakota Haanen, Hurley, 25.30; 4. Ian Hughes, Ironwood, 25.40.

400 dash: 1. Elliot Gudgeon, Ironwood, 55.26; 5. Carson Thewis, Hurley, 58.65.

800 run: 1. Maury Miller, Ashland, 2:08.49; 2. Tim Buerger, Hurley, 2:13.58.

1,600 run: 1. Walker Miller, Ashland, 4:34.93; 2. Maury Miller, Ashland, 4:36.30; 3. Nick Niemi, Ironwood, 4:37.53.

3,200 run: 1. Walker Miller, Ashland, 10:22.04; 2. Nick Niemi, Ironwood, 10:25.51; 6. Andrew Niemi, Ironwood, 12:16.63.

110 hurdles: 1. Kris Bluse, Hurley, 16.97; 2. Luke Marczak, Hurley, 17.71.

300 hurdles: 1. Luke Marczak, Hurley, 44.57; 6. Alex Czarnecki, Hurley, 51.71.

400 relay: 1. Hurley 47.34, 4. Ironwood 50.37.

800 relay: 1. Ironwood 1:41.66, 3. Hurley 1:44.46.

1,600 relay: 1. Ashland 3:50.40, 2. Ironwood 3:51.26.

3,200 relay: 1. SS-W 9:16.98, 3. Ironwood 10:11.33.

High jump: 1. Kyler Waters, SS-W, 5-6; 2. Kevin Hudacek, Ironwood, 5-6; 4. Luke Marczak, Hurley, 5-6; 6. Zane Ozello, Ironwood, 5-2; 6. Ian Bentley, Ironwood, 6-2.

Pole vault: 1. Ian Pufall, Ashland, 11-0; 2. Rico Braucher, Ironwood, 11-0.

Long jump: 1. Isaac DeCarlo, Hurley, 20-6; 4. Dakota Haanen, Hurley, 17-11.

Triple jump: 1. Tristin Wilcox, SS-W, 41-3.75; 2. Kris Bluse, Hurley, 38-5.25; 6. Alex Czarnecki, Hurley, 34-10.5.

Shot put: 1. Tyler Bianga, Mercer, 47-0; 3. Devon Leino, Hurley, 43-3; 4. Zack Morrison, Ironwood, 42-10.25.

Discus: 1. Jordan Olsen, Northwestern, 132-7; 2. Tim Buerger, Hurley, 124-10; 3. Tyler Bianga, Mercer, 122-8.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2017

Rendered 07/10/2018 10:21