The Daily Globe - Serving Gogebic, Iron and Ontonagon Counties

John Jarvi Jr. Memorial Run held Saturday

 


IRONWOOD — The 20th Annual John Jarvi Jr. Memorial Run was held on Saturday morning under warm, sunny conditions with an estimated 95 entries.

Winning racers in the 5K overall runs were Nick Niemi of Ironwood and Joely Overstreet of Genoa, Ill. Winners in the 10K overall race were Carolyn Warren of Ironwood and Sam Dean of Ironwood. Dean Juntunen, of Mass City, Mich. was the winner in the Hand-cycle Division.

"It was a beautiful day to run," race director Ben Schmandt said. "I'm very thankful for all the volunteers from the Ironwood cross country team, their parents and the community volunteers for all their support in making this such a successful event again."

RESULTS

Ironwood, Saturday

Men’s results

5K Race

Overall champion

Nick Niemi, 16, Ironwood, 17:59

Ages 9-11

1. Hayden Balduc, New Richmond, Wis., 23:36

12-14

1. Aidan Graser, 13, Ironwood, 21:40; 2. Gavyn Rubatt, 13, Ironwood, 24:04; 3. Von Lyons, 12, Ironwood, 27:18; 4. Gavin Delich, 13, Ironwood, 27:21; 5. Owen Overstreet, 14, Genoa, Ill, 30:58.

15-19

1. Sawyer Stengard, 15, Ironwood, 20:17; 2. Dylan Taivalmaa, 17, Ironwood, 17:12; 3. Jesse Spets, 15, Ironwood, 31:04

20-29

1. Brad Vaara, 21, Hurley, 19:36; 2. Jack Hagstrom, 21, Middleton, Wis., 20:59; 3. Nick Oliver, 27, Delano, Minn., 21:37.

30-39

1. David Eischen, 36, Grafton, Wis., 27:47; 2. John Tuzee, 35, Ironwood, 32:14; 3. Jason Jarvi, 39, Ironwood, 43:40; 4. Dustin Filippini, 37, Bessemer, 44:39

40-49

1. Don Peterson, 44, Ironwood, 21:38; 2. Gerard Lauzon, 48, Ironwood, 22:41; 3. Michael Bachand, 47, Iron Mountain, 29:19.

50-59

1. Ken Fahrner, 53, Ironwood, 21:49; 2. Mike McPherson, 54, Ironwood, 26:32; 3. Troy Smart, 53, Ironwood, 36:58.

60-69

1. Bert Stella, 62, Hurley, 21:58; 2. Gary Aimone, 66, Hurley, 29:41.

70 and over

1. Gary Engstrom, 70, Ironwood, 30:29; 2. Ron Trethewey, 79, Duluth, Minn., 53:24.

Women

Overall champion

Joely Overstreet, 15, Genoa, Ill., 23:12

5 and under

1. Giana Filippini, 5, Bessemer, 44:39.

6-8

1. Olivia DiGiorgio, 8, Hurley, 34:11

9-11

1. Jaana Aukee, 10, Hurley, 34:04; 2. Claire Nikula, 9, Hurley, 40:56.

12-14

1. Nicole DiGiorgio, 12, Hurley, 27:13.

20-29

1. Tara Patoile, 28, Delano, Minn., 24:13; 2. Courtney Ann Dean, 27, Ironwood, 35:23; 3. Angela Burla, 27, Bloomington, Minn., 35:38; 4. Danielle Ikola, Bessemer, 44:56; 5. Vicki Tilton, 29, Hurley, unknown.

30-39

1. Amanda Eischen, 37, Grafton, Wis., 31:08; 2. Lisa Fechter, 31, Ironwood, 31:27; 3. Amy Trethewey, 39, Duluth, Minn., 32:28; 4. Mary Gerlach, 36, Ironwood, 34:50; 5. Kelly Pavlovich, 33, Duluth, Minn., 41:02; 6. Mary Westlund, 39, Cambridge, Minn., unknown; 7. Amanda Benner, 39, Ironwood, 52:52; 8. Leanna Nikula, 32, Hurley, unknown.

40-49

1. Amanda Corullo, 40, Montreal, Wis., 25:33; 2. Janet DiGiorgio, 43, Hurley, 26:11; 3. Andrea Overstreet, 41, Genoa, Ill., 26:30; 4. Caroline Delich, 41, Ironwood, 30:38; 5. Amy Pinardi, 46, Hurley, 31:23; 6. Dana Aukee, 40, Hurley, 34:16; 7. Georgia Weber, 48, Ironwood, 44:23; 8. Cathy Tanka, 45, Ironwood, 52:31; 9. Garette Cramblit, 48, Ironwood, 52:32.

50-59

1. Marianne Andresen, 57, Ironwood, 30:30; 2. Darcy Smart, 57, Ironwood, 36:59; 3. Vickie Vackovic, 58, Ironwood, 44:23; 4. Diane Borowski, 59, Hurley, 44:56; 5. Elizabeth Sweeney, 59, Ironwood, 46:29; 6. Bev Michaels, 57, Ironwood, 54:30.

60-69 (times unknown)

1. Patricia Hagstrom, 61, Ironwood; 2. Cheryl Taivalmaa, 63, Ironwood; 3. Amy Noren, 60, Ironwood; 4. Jennifer Burla, 63, Ironwood; 5. Cheryl Bunt, 64, Ironwood; 6. Angela Santini, 62, Ironwood; 7. Leann Jahnson, 60, Montreal, Wis .; 8. Felicia Santini, 69, Hurley; 9. Sue Kaffine, 60, Pence, Wis.

70 and over

1. Catherine Parisian, 78, Ironwood, 49:52.

10K Race

Men

Overall champion

Sam Dean, 19, Ironwood, 37:50

Wheelchair champion

Dean Juntunen, 57, Mass City, 29:06

Ages 20-29

1. Kyle Pallin, 26, Ironwood, 44:51.

30-39

1. Donny Sazama, 39, Hermantown, Minn., 38:50; 2. Phil Strong, 37, Ironwood, 43:49; 3. Andy Warren, 30, Ironwood, 47:09.

40-49

1. Jason Slining, 45, Ironwood, 40:03; 2. John Spence, 42, Ironwood, 54:41.

50-59

1. Paul Janczak, 54, Bessemer, 1:04.08.

60-69

1. Frank Hinterleitner, 66, Tomahawk, Wis., 55:53; 2. Jim Anderson, 64, Cable, Wis., 1:00.24.

70 and over

1. Bob Teska, 78, Arbor Vitae, Wis., 1:09.14.

Women

Overall champion

Carolyn Warren, 27, Ironwood, 47:09.

20-29

1. Abby Samardich, 23, Bessemer, 49:15

30-39

1. Emmy Tuzee, 31, Ironwood, 48:05; 2. Ashley Parker, 32, Ironwood, 53:18.

40-49

1. Paulette Niemi, 49, Ironwood, 50:45.

50-59

1. Leah Nikula, 56, Ironwood, 54:19; 2. Jackie Powers, 53, Ironwood, 58:36.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018